Ürün Açıklaması

Kızılçam, karaçam veya ithal çam tomruktan imal edilmektedir. İnşaatlık Kereste, genel olarak ülkemizde inşaat sektöründe, kolay işlem gören çam ağacından imal edilmektedir; kalıp kerestesi ve çatı yapımında kullanılmaktadır.

Kaliteli inşaatlık kereste, ağacın diri odunundan oluşmalıdır, ölü odundan (diğer adıyla sapwood) arındırılmış olması gerekir. Damar yönü, boyuna düzgün hatlar şeklinde olmalı, bünyesinde düşen budaklar veya ölü budaklar bulundurmamalıdır. Çatlaklar veya koyu lekeler de yine inşaatlık kerestenin mekanik özelliklerini etkileyeceği için istenmeyen unsurlardır. Yeni kesildiğinde kerestenin tatlı bir kokusu olması beklenir, yüzeyi tüylenmemiş, sıkı ve parlak görünümlü olmalıdır, planyadan geçirildiğinde üzerinde sanki ipeksi bir cila varmış gibi görünmelidir. Nahoş bir kokusu var ise bu çürüklüğün göstergesidir, benzer şekilde donuk, kireçli gibi bir görünüm de kalitesiz inşaatlık keresteye işaret eder. Yıllık halkaları düzenli olmalı, düzensiz olarak şişkinlikler görülmemelidir, bu gövdede ciddi bozukluklar olduğunun işaretçisi olabilir. Yıllık halkaların sık oluşu odunun dayanıklı olduğunu gösterir, birbirinden uzak yıllık halkalar ise odunun zayıf ve çoğu zaman çürümeye elverişli olduğu anlamına gelir.

Ürün Çeşitleri

5X10 İnşaatlık Kereste, 10X10 İnşaatlık Kereste

 • Kereste Ağacın, ticari maksatla kullanılabilir duruma getirilmiş halidir. Bulunduğu şekliyle kullanılamayan ağaç, önce kesilir sonra hızar atölyelerinde kereste haline getirilir. Keresteler, sınıflandırılır, kurutulur, gerekiyorsa son işlemler yapılıp pazarlanır. Dünyada ortalama olarak, kesilen ağaçların yarısı yakacak olarak, diğer yarısı da kağıt imalatında ve çeşitli işlerde kereste olarak kullanılmaktadır. Kullanılacağı yere göre çeşitli ağaçlardan kereste elde edilir.
 • Sertliklerine bağlı olarak bazı ağaçlar, şöyle sınıflandırılabilir;
  Çok Sert Ağaçlar: Ceviz, sert karaağaç, kara salkım, karaağaç.
  Sert Ağaçlar: Meşe, kayın, dişbudak, karasakız.
  Orta Sertlikte Ağaçlar: Kırmızı sakız, beyaz karaağaç, bazı kavak cinsleri.
  Yumuşak Ağaçlar: Kestane, sarıkavak, selvi, sedir.
  Çok Yumuşak Ağaçlar: Beyaz çam, ladin, ıhlamur, söğüt

10X10 Kereste Teknik Bilgiler

 • Bulgaristan’dan ithal edilmiştir.
 • Çam Ağacıdır.
 • 5×10 ve 10×10 ebatlarında 3m ve 4m olarak mevcuttur.
 • Yerli çam, köknar, ladin ve kayın ağaçlarından elde edilen kereste çeşitleri.
 • 5×10 ve 10×10 ölçülerinde 3 – 4 – 6 m uzunluklarında üretilmektedir.

Tahta İnşaatlık Kereste, Kalas İnşaatlık Kereste

Kalınlığı 38 mm.’yle 98 mm., genişliği 8 cm.’yle 30 cm. arasında değişen, dikdörtgen prizma biçiminde kesilmiş uzun tahta. Tomruk bu şekilde biçilerek kurutmaya bırakılır. En çok yapı işlerinde tavan ve taban kerestesi olarak kullanılır.

Ürün Özellikleri

Çam kereste türleri Türkiye ormanlarının %38,5 sahasına yayılmıştır. Ülkemizde Karadeniz, Marmara , Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetişmektedir. Dünya’da Rusya, Sibirya, Urallar ve Komi bölgelerinde yetişir. Ayrıca Kuzey ve Orta Avrupa, Güney İspanya, Kuzey İtalya İskandinav ülkelerinde ve Amerika’da yaygındır. Diri odun 5-10 cm genişlikte, sarımsı ile kırmızımsı beyaz renkte, öz odun kırmızımsı sarı, kahverengimsi, kırmızı olup giderek koyulaşır. Çok hızlı ve iyi bir şekilde kurutulabilir.  Öz odun oldukça dayanıklıdır. Diri odun kolay emprenye edilir.

Kullanım Yerleri

Binalarda kapı, pencere, doğrama, köprü inşaatı, uçak ve gemi güverte döşemeleri, ağaç malzemenin kullanılabileceği her yerde değerlendirilebilir. İç-dış cephe kaplamalarında (lambri, döşeme), kaplamacılıkta, kontrplak, oymacılıkta, tornacılıkta, tel direği, maden direği, su içi inşaatlarda ve travers olarak kullanılabilir.